Oblast kolem dnešního města CARCASSONNE s jeho mohutným hradem byla osídlena již před tisícovkami let. Tehdejší obyvatelé lovili zvěř, chytali ryby a sbírali lesní plody, aby si zajistili každodenní obživu. Jejich přítomnost dodnes dokazují nádherné jeskynní malby i četné archeologické nálezy.
Původní hra
Carcassonne: Lovci a sběrači vydaná v roce 2002 se dočkala celkové reedice. Graficky je hra kompletně přepracovaná. Celkové úpravy se také dočkala pravidla hry. Carcassonne Lovci a sběrači (Nová edice) je tedy varianta legendární hry Carcassonne, která je přenesená do pravěkého prostředí. Vznikají louky, lesy a řeky propojené jezery, na něž hráči staví své kmenové příslušníky a chýše, aby získali body. Hra má kromě kartiček krajiny také Menhirové kartičky krajiny. Které umožňují hráči získat v průběhu hry, nebo na jejím konci další bonusové body. Protože se však body získávají i při závěrečném hodnocení, teprve na samém konci hry bude znám vítěz.
Rozdíly proti původní základní hře Lovci a sběrači:
- Počet kartiček se rozrostl z 91 (původní hra) na 95 kartiček.
- Bonusové kartičky (12 kusů) je nahrazeno Menhirovými kartičkami (16 kusů).
- Nová grafika na přední a zadní straně kartiček.
- Figurky mají jiný tvar než v původní hře
(černá je nahrazena fialovou, zelená světlezelenou a modrá světle modrou figurkou).
- Počet chýší se rozrostl z 10 na 15
(každý hráč bude tedy mít k dispozici 3 chýše ve stejných barvách jako jsou figurky).
- Dřevěné kotoučky (10 kusů) byly nahrazeny zakrývacími žetony (24 kusů).
- Počítadlo bodů je vylepšeno o přehled bodování pastvin.
Pravidla
Pravidla původní základní hry prošla rozsáhlou revizí a doplněním.
Hra byla uvedena na trh v rámci internetové výstavy SPIEL DIGITAL dne 22. října 2020 (ve stejný den byla uvolněna k prodeji i v ČR).